Az OSB lapok faanyagát készítés során préseléssel, ragasztással állítják elő. Ezután lehet őket forgalomba hozni, és olyan helyeken felhasználni, mint a bútoripar, asztalos munkálatok.
Az OSB lapok készítése közben milyen ragasztóanyaggal dolgoznak?
Ragasztóanyagnak hívjuk azokat az anyagokat, amelyek összekötik az azonos, esetleg a különböző anyagból álló elemeket. A ragasztás erőssége függ attól, hogy milyen a ragasztó tapadása az egyes munkafelületekhez, mennyire tisztítottuk le a munka megkezdése előtt. Ragasztás során a ragasztandó anyag és a ragasztó között kölcsönhatás lép fel, ez a ragasztókötés. A ragasztóanyagokat érdemes csoportokra bontani attól függően, hogy miből készült:
-
Természetes anyagokból készült ragasztók (növényi, állati vagy ásványi eredetű)
-
Szintetikusan előállított ragasztók
Hogyan történik a ragasztás a faiparban?
A faiparban ragasztásról beszélünk akkor, ha két falfelület között létesül ragasztókötés. Ebben az esetben a ragasztó anyag a fa kémiai szerkezetét nem alakítja át, csupán a folyékony halmazállapotú ragasztó beszivárog a faanyag repedéseibe, hézagaiba, sejtközeibe. Ezt követően a megszilárduló ragasztóanyagnak köszönhetően olyan kemény lesz a ragasztott felület, hogy csak mechanikai úton lehet majd szétszedni.
Roncsolódhat-e a ragasztott fa?
Igen. A ragasztott faanyag roncsolódhat akkor, ha nagyobb fizikai erőnek van kitéve. Az OSB lapok előállítása során azonban pont azt próbálják elkerülni, hogy ez a roncsolódás bekövetkezzen. Az OSB lapokat összeragasztó anyagokat szigorú minőség-ellenőrzésnek vetik alá, az alábbi szempontok szerint:
-
Ellenálló-e a vízzel, penészgombával, gombával szemben?
-
A ragasztó tartóssága.
-
A ragasztó anyag ne rongálja a famunkáláshoz szükséges szerszámok éleit.
-
Általános üzemi felhasználás közben is kifogástalan legyen a minősége.
-
Fokozatokra bontható legyen a vízállóság mértéke, melyet szabványban rögzítettek.
-
A ragasztó szilárdsága a fa összetartó erejére emlékeztessen.
Az OSB lapok ragasztása
A kész OSB lapokat nem minden esetben szeretnénk külső felületen megjelenő eszközzel rögzíteni. Ennek lehet esztétikai vagy szerkezeti oka is, de egy a kérdés, hogy mit is tehetnénk ekkor? Lehet olyan termékeket használni, amik a piacon is elismertek, jó minőségű fát ragasztó anyagok, vagyis wood glue-k. Ezekre általánosságban jellemző, hogy minden faanyaghoz használhatóak, így például az OSB-hez is. Az OSB ragasztásához korábbi évtizedekkel ezelőtt enyvet használtak, ami nagy ragasztószilárdságú anyag volt, de nem volt vele egyszerű bánni. Pont az egyszerűsége és könnyen kezelhetősége teszi értékes ragasztóvá a vízbázisú ragasztóanyagokat, mint amilyen a Gorilla Wood Glue. Ezen ragasztó különleges összetételű, vízálló, így kültéri és beltéri felhasználása is javasolt, akár asztalosoknak, akár hobbi barkácsolók számára.